تبلیغات
ساحل فیزیک - مقاله ای درباره ی ربات
وبلاگicon
 
عضویت در سایت
درباره سایت


مطالب علمی جدید. نجوم. اخترفیزیک. فیزیک و...

مدیر سایت: عرفان اکبری

موضوعات
نظرسنجی
دانشمند مورد علاقه شما؟


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ساحل فیزیک
حضرت علی (ع): دانش، نابود کننده نادانی است.
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
سه شنبه 24 آبان 1390 :: نویسنده : عرفان اکبری

واژه ربات در اکثر زبان‌های دنیا با همین تلفظ دارای معنای واحدی می‌باشد. این لغت اولین‌بار در سال‌ 1925 میلادی در نمایشنامه...

برای خواندن بقیه ی مطلب به ادامه ی مطلب بروید...


نظر یادتون نره

عرفان اکبری

*ساحل فیزیک*

مقاله ای درباره ی ربات

واژه ربات در اکثر زبان‌های دنیا با همین تلفظ دارای معنای واحدی می‌باشد. این لغت اولین‌بار در سال‌ 1925 میلادی در نمایشنامه نویسنده چک‌اسلواکیایی به‌‌کار برده شد. در این نمایشنامه بازیگران نقش موجوداتی مصنوعی و کوچک شبیه انسان را بازی می‌کردند، که به طور مطلق تحت فرمان صاحب خود قرار داشته و دستوراتش را اجرا می‌کردند. این موجودات ربات نامیده می‌شدند که به معنای کارگر اجباری می باشد.در سال 1940، اسحاق آسیمو سه قانون ربوتیک را به شرح زیر تبیین کرد:

1. ربات موجودی است که نباید به انسان آزار برساند و اجازه ندهد به چیزی ضرر برسد.

2. باید از انسان اطاعت کند، مگر این ‌که با قانون اول مغایرت داشته باشد.

3. باید خودش را در برابر خطر و ضرر محافظت نماید، مگر این‌که با قانون اول و دوم مغایرت داشته باشد.

 دسته‌بندی ربات‌ها

ربات‌ها در سطوح مختلف دارای دو خاصیت تنوع در عملکرد و قابلیت تطبیق خودکار با محیط می‌باشند. بر اساس این دو خاصیت دسته‌بندی ربات‌ها انجام می‌گیرد.

دسته‌بندی اتحادیه ربات‌های کشور ژاپن به شرح زیر است:

1. وسیله‌ای که توسط دست کنترل می‌شود.

2. ربات برای کارهای متوالی بدون تغییر

3. ربات برای کار‌های متوالی متغیر

4. ربات مقلد

5. ربات کنترل

6. ربات باهوش

که در دسته‌بندی موسسه رباتیک کشور امریکا، فقط ماشین‌های دسته 3 تا 6، ربات محسوب می‌شوند.

 ساختار عمومی یک ربات

یک ربات به‌طور معمول حداقل شامل 5 بخش متفاوت ولی مرتبط می‌باشد:

 الف. سیستم مکانیکی مفصل شده:

این سیستم متشکل از بازوها، مچ‌ها، اتصالات و عوامل نهایی مکانیکی بوده که در یک مجموعه به هم پیوسته و مرتبط جمع شده‌اند.

 ب. تحریک‌کننده‌ها:

این بخش توان لازم را تحت یک سری شرایط کنترل شده و دقیق، برای سیستم مکانیکی مفصل شده فراهم می‌کند.

این توان از انواع الکتریکی، هیدرولیکی و یا نیوماتیکی می‌باشد.   

 ج. ابزارها و سیستم‌های انتقال:

این مجموعه اکتیترز را به ای-ام-اس اتصال می‌دهد. بدین طریق توان فراهم شده توسط تحریک‌کننده‌ها به بخش مکانیکی منتقل شده و به‌گونه‌ای مجزا امکان حرکت را برای هر مفصل فراهم می‌آورد. تسمه‌های دنده‌دار و چرخ‌دنده‌ها از این نوع هستند.                    

 د. حسگر‌ها:

حسگر‌ها قطعاتی هستند متشکل از ابزارهای لامسه‌ای الکتریکی یا نوری که در کنار سایر عناصر الکترونیکی ایفای نقش می‌کنند. وظیفه این المان‌ها کسب اطلاعاتی از موقعیت مفاصل ربات و شرایط محیطی مانند نور و گرما و هدف‌های موجود در محیط می‌باشد.

 هـ. مغز ربات:

این بخش به‌عنوان محلی برای دستور گرفتن و تصمیم‌گیری ربات می‌باشد. به‌عبارت دیگر، وظیفه پردازش اطلاعات دریافتی از حسگر‌ها بر عهده این بخش است که این وظیفه توسط برنامه‌های موجود در حافظه رایانه به انجام می‌رسد. بخش نرم‌افزار هم مربوط به این قسمت است.

 برنامه‌نویسی در ربات

برنامه نویسی در ربات به دو صورت انلاین و افلاین انجام می‌شود.

برنامه‌نویسی انلاین که امروزه به عنوان معمول‌ترین روش در به‌کارگیری ربات‌های صنعتی استفاده می شود، اپراتور حرکت‌های مورد نظر را به ربات آموزش می‌دهد، به‌گونه‌ای که ربات بعدا می‌تواند بدون کمک و به‌طور خودکار همان کار‌ها را تکرار کند. این نوع از برنامه‌نویسی به دو صورت انجام می‌شود: 1- آموزش دستی 2- آموزش از طریق هدایت.

در روش دستی با کمک یک جعبه کنترلی، ربات را به نقاط مورد نظر هدایت کرده و مختصات آن‌ها در حافظه کامپیوتری ربات ثبت می‌شود و به این ترتیب برای دفعات بسیار قابل تکرار است. در روش هدایت، عامل نهایی را با دست در مسیر دلخواه حرکت داده و وضعیت پیوسته هر یک از محورها در حافظ ربات ثبت می‌شود.

اما در مورد برنامه‌نویسی افلاین که به برنامه‌نویسی سطح بالا موسوم است، این نکته اهمیت دارد که وقتی انجام کارهای پیچیده مورد نظر است و یا سرعت واکنش ربات به وقایع خارجی اهمیت دارد، باید از زبان های کنترل‌کننده ربات‌ها استفاده کرد. در این زبان‌ها علاوه بر وجود دستورات معمولی از قبیل کنترل حلقه و یا عبارات شرطی، دستوراتی برای حرکت و جابه‌جایی ربات‌ها هم در نظر گرفته شده است. این نوع برنامه‌نویسی امکان ارتباط آسان‌تر با ربات را فراهم خواهد ‌آورد.


منبع : *ساحل فیزیک*

«استفاده از مطالب فقط با ذکر منبع *ساحل فیزیک* مجاز است.»

نوع مطلب : مطالب علمی، رباتیک، مطالب جالب، 
برچسب ها : مقاله ای درباره ی درباره ربات، دانلود مقاله ای درباره ی درباره ربات، تصاویر مقاله ای درباره ی درباره ربات، عکس مقاله ای درباره ی درباره ربات، مقاله ای درباره ی درباره ربات مصنوعی، مقاله ای درباره ی درباره ربات واقعی، مقاله ای درباره ی درباره ربات آسیموف، مقاله ای درباره ی درباره ربات + تصاویر، واژه ربات، معنی واژه ربات، تصاویر واژه ربات، عکس واژه ربات، چگونگی واژه ربات، چک‌اسلواکیایی، زندگینامه چک‌اسلواکیایی، عکس ر، تصاویر چک‌اسلواکیایی، عکس چک‌اسلواکیایی، چک‌ اسلواکیایی، زندگینامه چک‌ اسلواکیایی، جدیدترین اخبارعلمی، جدیدترین اخبارفیزیک، جدیدترین اخبار علمی در ساحل فیزیک، برترین و جالب ترین مطالب علمی، جدید ترین و بروزترین و پربازدیدترین سایت و وبلاگ علمی، جدید ترین و بروزترین و پربازدیدترین سایت و وبلاگ علمی ایران، جدید ترین و بروزترین و پربازدیدترین سایت و وبلاگ علمی ایران و جهان، ساحل، فیزیک، نجوم، عرفان، اکبری، عرفان اکبری، ساحل فیزیک، مطالب، جالب، علمی، مطالب علمی، جدید ترین مطالب علمی، مطالب جالب، مطالب ساحل فیزیک، جدیدترین مطالب علمی، الفیزیاء كوست، beach physics، beach، Physique Côte، Physik Coast، Física Costa، 物理海岸، Φυσική Coast، Fisica Coast، Физика побережье، Fyzika pobrežie، Physics Coast، فیزیک و ساحل، جدیدترین مطالب رباتیک، رباتیک، روبوکاپ، روباتیک، ربات، روبات، جدیدترین اخبار علمی، جدیدترین اخبار رباتیک، جدیدترین اخبار روباتیک، جدیدترین مطالب ربات، جدیدترین مطالب روبات، روبات ها، عملکرد روباتها، جدیدترین مطالب روباتها در ساحل فیزیک، جدیدرتین اخبار روباتیک در ساحل فیزیک، قوانین ربوتیک، قوانین ربوتیک در فیزیک، قوانین ربوتیک در ساحل فیزیک، دسته‌بندی ربات‌ها، چگونگی دسته‌بندی ربات‌ها، دسته‌ بندی ربات‌ها، ساختار عمومی یک ربات، نام ساختار عمومی یک ربات، ساختار عمومی یک ربات را نام ببرید، برنامه‌نویسی در ربات، چگونگی برنامه‌نویسی در ربات، راه های برنامه‌نویسی در ربات، برنامه‌نویسی انلاین، برنامه‌نویسی انلاین روبات، تصاویر روبات، مقاله ای درباره ی ربات،
لینک های مرتبط :


پنجشنبه 21 آذر 1392 09:30 ب.ظ
خیلی عالی بود.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب